| IPC2B14SE-ADF28K-WP-I1 | IPC2B14SE-ADF40K-WP-I1 | |||||||
| Camera | ||||||||
| Max Resolution | 4 MP | |||||||
| Sensor | 1/1.8" CMOS | |||||||
| Min. Illumination | Colour: 0.0003 lux ( F1.0, AGC ON) | |||||||
| Shutter | Auto/Manual, 1 to 1/100000 s | |||||||
| Adjustment Angle | Pan: 0° ~ 360°, Tilt: 0° ~ 90°, Rotate: 0° ~ 360° | |||||||
| S/N | >56 dB | |||||||
| WDR | 130 dB | |||||||
| Lens | ||||||||
| Focal Length | 2.8 mm | 4.0 mm | ||||||
| Iris Type | Fixed | |||||||
| Iris | F1.0 | |||||||
| Field of View (H) | 110.4° | 88.2° | ||||||
| Field of View (V) | 60.5° | 47.6° | ||||||
| Field of View (D) | 115.2° | 104.0° | ||||||
| Lens Type | Fixed | |||||||
| DORI | ||||||||
| DORI Distance (Lens) | 2.8mm | 4.0 mm | ||||||
| DORI Distance (Detect) | 43.4m(142.5ft) | 62.1m(203.6ft) | ||||||
| DORI Distance (Observe) | 17.4m(57.0ft) | 24.8m(81.5ft) | ||||||
| DORI Distance (Recognize) | 8.7m(28.5ft) | 12.4m(40.7ft) | ||||||
| DORI Distance (Identify) | 4.3m(14.3ft) | 6.2m(20.4ft) | ||||||
| Illuminator | ||||||||
| Supplemental Light | Warm light | |||||||
| Illumination Distance (Warm Light) | 40 m (131.2 ft) | |||||||
| Light On/Off Control | Auto/Manual | |||||||
| Video | ||||||||
| Video Compression | Ultra 265, H.265, H.264, MJPEG | |||||||
| H.264 Code Profile | Baseline profile, Main profile, High profile | |||||||
| Video Bit Rate | 128 Kbps to 16 Mbps | |||||||
| U-code | Support | |||||||
| OSD | Up to 8 OSDs | |||||||
| Privacy Mask | Up to 4 areas | |||||||
| ROI | Support | |||||||
| Video Stream | Triple Streams | |||||||
| Image | ||||||||
| White Balance | Auto, Outdoor, Fine Tune, Sodium Lamp, Locked, Auto2 | |||||||
| Digital Noise Reduction | 2D/3D DNR | |||||||
| Smart IR | Support | |||||||
| Auto Scene Match (ASM) | Support | |||||||
| Flip | Normal, Flip Vertical, Flip Horizontal, 180°, 90° Clockwise, 90° Anti-clockwise | |||||||
| Dewarping | N/A | |||||||
| HLC | Support | |||||||
| BLC | Support | |||||||
| Defog | Digital Defog | |||||||
| Intelligent | ||||||||
| Statistical Analysis | N/A | |||||||
| People Counting | Support People Flow Counting and Crowd Density Monitoring | |||||||
| Attribute Collection | SIP with color retrieval | |||||||
| Events | ||||||||
| Audio | ||||||||
| Audio Compression | G.711U, G.711A | |||||||
| Audio Bitrate | 64 Kbps | |||||||
| Two-way Audio | Support | |||||||
| Suppression | Support | |||||||
| Sampling Rate | 8 kHz | |||||||
| Storage | ||||||||
| Edge Storage | Micro SD, up to 512 GB | |||||||
| Network Storage | ANR, NAS (NFS) | |||||||
| Network | ||||||||
| Compatible Integration | ONVIF (Profile S, Profile G, Profile T, Profile M), API, SDK | |||||||
| User/Host | Up to 32 users. 3 user levels: administrator, common user and operator | |||||||
| Client | UNV-Link, UNV-Link Pro, EZStation | |||||||
| Interface | ||||||||
| Audio I/O | 1 Input: impedance 35 kΩ, amplitude 2 V [p-p], 1 Output: impedance 600 Ω, amplitude 2 V [p-p] | |||||||