| IPC9312LFW-AF28-2X4 | ||
| Channel | Channel 1 (Panorama) | Channel 2 (Detail) |
| Camera | ||
| Sensor | 1/2.8" CMOS | |
| Day/Night | IR-cut filter with auto switch (ICR) | |
| Shutter | Auto/Manual, 1 to 1/100000 s | |
| WDR | 120 dB | |
| S/N | >52 dB | |
| Lens | ||
| Focal Length | 2.8 mm | 2.8 to 12 mm |
| Optical Zoom | N/A | 4X |
| Iris | F1.6 | |
| Field of View (H) | 102.4° | 106.6° to 30.6° |
| Field of View (V) | 54.9° | 56.5° to 17.4° |
| Field of View (D) | 133.1° | 138.6° to 37.6° |
| DORI | ||
| DORI Distance (Detect) | 43.4 m (142.4 ft.) | 43.4 m to 162.9 m (142.4 ft. to 534.5 ft.) |
| DORI Distance (Observe) | 17.4 m (57.1 ft.) | 17.4 m to 65.2 m (57.1 ft. to 213.9 ft.) |
| DORI Distance (Recognize) | 8.7 m (28.5 ft.) | 8.7 m to 32.6 m (28.5 ft. to 106.9 ft.) |
| DORI Distance (Identify) | 4.3 m (14.1 ft.) | 4.3 m to 16.3 m (14.1 ft. to 53.5 ft.) |
| Video | ||
| Privacy Mask | 24 areas, up to 4 areas per scene | |
| Video Compression | Ultra 265, H.265, H.264, MJPEG | |
| Video Bit Rate | 128 Kbps to 16 Mbps | |
| U-code | Support (main stream) | |
| ROI | Support | |
| Video Stream | Dual streams | |
| OSD | Up to 4 OSDs | |
| Intelligent | ||
| Image | ||
| White Balance | Auto, Outdoor, Fine tune, Sodium lamp, Locked, Auto2 | |
| Digital Noise Reduction | 2D/3D DNR | |
| Flip | Normal, Flip vertical, Flip horizontal, 180° | |
| HLC | Support | |
| BLC | Support | |
| Smart IR | Support | |
| Defog | Digital defog | |
| Illuminator | ||
| Light On/Off Control | Auto/Manual | |
| Wavelength | 850 nm | |
| Illumination Distance (IR) | 10 m (32.8 ft.) | 50 m (164.0 ft.) |
| Illumination Distance (Warm Light) | N/A | 10 m (32.8 ft.) |
| Events | ||
| Basic Detection | Motion detection, Audio detection | |
| Audio | ||
| Audio Compression | G.711U, G.711A | |
| Audio Bitrate | 128 Kbps | |
| Two-way Audio | Support | |
| Suppression | Support | |
| Sampling Rate | 16KHz | |
| Storage | ||
| Edge Storage | MicroSD, up to 512 GB | |
| Network Storage | ANR, NAS (NFS) | |
| Network | ||
| Compatible Integration | ONVIF (Profile S, Profile G, Profile M), API, SDK | |
| User/Host | Up to 32 users. 3 user levels: administrator, common user and operator | |
| Client | EZStation, UNV-Link, UNV-Link Pro | |
| Web Browser | Plug-in required live view: IE 10+, Chrome 45+, Firefox 52+, Edge 79+ | |
| PTZ | ||
| Number of Presets | N/A | 256 |
| Preset Patrol | N/A | 16 patrols, up to 64 presets for each patrol |
| Patrol Stay Time | 1000 s to 1800 s | |
| Home Position | N/A | Support |
| Pan Range | N/A | 0° to 345° |
| Tilt Range | 18°±5° | -10° to 100° |
| Pan Speed | N/A | 1°/s to 40°/s |
| Tilt Speed | N/A | 2°/s to 50°/s |
| Interface | ||
| Built-in Mic | Built-in dual-mic | |
| Built-in Speaker | Support | |
| Network | 1 × RJ45 10 M/100 M Base-TX Ethernet | |
| Certification | ||
| Environment | CE-ROHS (2011/65/EU) | |
| Protection | IP66 (IEC 60529:1989+AMD1:1999+AMD2:2013) | |
| General | ||
| Power | DC 12 V, PoE+ (IEEE 802.3at) | |
| Power Consumption | Max. 16 W | |
| Power Interface | Ø5.5 mm coaxial power plug | |
| Dimensions | Wall Mount: 192 mm × 134 mm × 302 mm (7.6" × 5.3" × 11.9") (L × W × H) Ceiling Mount: 154 mm × 134 mm × 363 mm (6.1" × 5.3" × 14.3") (L × W × H) | |
| Weight | 1.03 kg (2.27 lb.) | |
| Working Environment | -20 ℃ to 60 ℃ (-4 ℉ to 140 ℉), Humidity: ≤ 95% RH (non-condensing) | |
| Storage Environment | -30 ℃ to 70 ℃ (-22 ℉ to 158 ℉), Humidity: ≤ 95% RH (non-condensing) | |